Aktualności

2023-04-03 14:29

Nowe autobusy wyjechały na trasy

Pierwsze z 52 nowych autobusów Mercedes-Benz 628 B02 Conecto G wyjechały w poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. na linie. Pojazdy są klimatyzowane, niskopodłogowe i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa.

Mercedesy Conecto G to autobusy przegubowe, które dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu mogą przewozić do 135 pasażerów, w tym 39 na miejscach siedzących. Posiadają bardzo dobrze zagospodarowaną przestrzeń z miejscami dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, miejscem dla osoby podróżującej na wózku inwalidzkim oraz miejscem dla wózka dziecięcego. Pojazdy są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane, a także wyposażone w filtry antybakteryjne minimalizujące ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów.

mb_628b02_conecto_g__mg_1393_01.jpg
mb_628b02_conecto_g__mg_1436_02.jpg
mb_628b02_conecto_g__mg_1419_03.jpg


Pierwsze pojazdy wyjechały na trasy 3 kwietnia po godzinie 10. Pojawiły się one m.in. na liniach: 69, 72, 76 oraz G. Kolejne autobusy, po szczegółowych odbiorach i uzyskaniu licencji przewozowych, będą sukcesywnie włączane do obsługi kolejnych tras.

Umowę na dostawę 52 nowych autobusów marki Mercedes-Benz MPK-Łódź podpisało w ubiegłym roku. Kontrakt, o który starały trzy konsorcja, wygrała firma EvoBus Polska wraz z Pekao Leasing. Umowa obejmuje dziesięcioletni najem pojazdów wraz z ich serwisowaniem.

Autobusy wyposażone są w system awaryjnego hamowania, który wykrywa zagrożenie ewentualnej kolizji, zmniejsza prędkość pojazdu bądź hamuje zapobiegając skutkom ewentualnego zderzenia. Dodatkowo zamontowany został system monitorowania martwego pola prawej strony pojazdu – sygnalizujący ewentualną kolizję z przeszkodami stałymi lub ruchomymi podczas jazdy i skrętu w prawo.

To już kolejne nowe autobusy, które zasilają flotę MPK-Łódź. Łącznie z najnowszymi Mercedesami w trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy tabor MPK-Łódź wzbogacił się o 120 nowe pojazdy (22 przegubowe Solarisy, 29 autobusów Solaris Urbino mild hybrid, 17 elektrycznych Volvo oraz 52 Mercedesy). W tym roku dostarczonych ma zostać jeszcze 8 przegubowych autobusów elektrycznych marki Solaris.