Aktualności

2022-06-29 12:35

Łódzkie Linie Turystyczne

Łódzkie Linie Turystyczne to wyjątkowa okazja na sentymentalną podróż zabytkami techniki po Łodzi. Uruchomione zostają dwie linie specjalnie: 0 i 100, w terminie od 3 lipca do 25 września 2022 r. Na ich trasach spotkamy między innymi: przedwojenny wagon tramwajowy typu Sanok czy autobus typu Jelcz "Ogórek" z 1977 r. Łódzkie Linie Turystyczne organizowane są wspólnie przez kilka podmiotów działających na rzecz transportu publicznego w mieście, a tradycja wakacyjnych kursów zabytkowymi tramwajami, toczy się po łódzkich szynach od 2003 r.

To już 19 lat, kiedy po łódzkich ulicach kursują latem zabytkowe pojazdy w ramach linii turystycznych. Historia wakacyjnych kursów rozpoczęła się od "zerówki", która kursowała do rekreacyjnych terenów Łodzi. Następnie po uruchomieniu Zajezdni Muzealnej Brus zabytkowe tramwaje dotarły do Lutomierska, przemierzając podmiejskie malownicze tereny. W ostatnich latach po łódzkich torach kursował również zabytkowy Sanok Pana Tomasza Adamkiewicza, który realizował kursy z przewodnikami w ramach zwycięskiego projektu wybranego przez Łodzian w Budżecie Obywatelskim. Rok temu, miłośnicy komunikacji miejskiej oraz pasjonaci Łodzi, połączyli siły i stworzyli nowa markę - Łódzkie Linie Turystyczne. Wtedy również do projektu dołączyła grupa Czerwony Ikarus z zabytkowymi autobusami. W tym roku ponownie możemy zaproponować łodzianom i turystom wakacyjne przejazdy autobusami i tramwajami w atrakcyjne i rekreacyjne tereny Łodzi. Projekt tworzą wspólnie Zarząd Dróg i Transportu, MPK-Łódź, Klub Miłośników Starych Tramwajów, Pan Tomasz Adamkiewicz - właściciel tramwaju Sanok i grupa Czerwony Ikarus.

Linia 0 obsługiwana będzie łącznie 5 wyjątkowymi tramwajami na 3 brygadach. W soboty na trasie spotkamy tramwaj typu Sanok z 1929 r., 803N "kanciak" (kursujący niegdyś w Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej do Pabianic i Zgierza) oraz "imprezowy" wagon MPK-Łódź. Natomiast w niedziele na przejażdżkę wybierzemy się Sanokiem, "Helmutem" z 1963 r. (znanym z podmiejskich tras) oraz składem czerwonych wagonów typu 5N+5ND z lat 60. Tramwaje kursować będą na trasie z placu Niepodległości przez Piotrkowską Centrum na Retkinię.

Natomiast na linii 100 spotkamy historycznego Jelcza "Ogórka", kultowe Ikarusy 260 i 280 (wersja krótka i przegubowa) oraz inne autobusy, które zapisały się na kartach historii, między innymi Jelcz PR110 czy Autosan H9-35. Linia kursować będzie z Retkini przez Zdrowie na dworzec Fabryczny.

W autobusach i tramwajach obowiązują bilety czasowe i migawki - takie same jak w pozostałych pojazdach komunikacji miejskiej w Łodzi. Bilety można zakupić również u konduktorów, którzy są członkami Klubu Miłośników Starych Tramwajów i wolontarystycznie stanowią obsługę zabytkowych pojazdów.

Zapraszamy na wyjątkową podróż po Łodzi.

Więcej na: lodz.pl/linieturystyczne