Aktualności

2021-12-31 11:10

Nowoczesny Zakład Techniki MPK-Łódź na Helenówku

MPK-Łódź ogłosiło przetarg na budowę nowej siedziby Zakładu Techniki na terenie dawnej zajezdni Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej „Helenówek” przy ul. Zgierskiej 256. Przeprowadzka ZT z budynków przy ul. Tramwajowej jest konieczna, ponieważ w ich miejscu będzie przebiegać w przyszłości nowe torowisko. Termin składania ofert mija 1 lutego 2022 r. Inwestycja potrwa 24 miesiące od podpisania umowy, zatem przeprowadza Zakładu Techniki z ul. Tramwajowej do nowej siedziby przy ul. Zgierskiej planowana jest na początek 2025 r.

helenowek_3_web.jpg
helenowek_4_web.jpg
helenowek_5_web.jpg


Niemal cały teren, na którym znajduje się dawna zajezdnia, przejdzie gruntowną przebudowę. Zachowane zostaną tylko jej zabytkowe elementy. W nowym zakładzie od strony wschodniej znajdować się będzie część napraw bieżących. W hali przewiduje się m.in.: warsztat elektryczny, warsztat mechaniczny, śrutownię, lakiernię, stolarnię, spawalnię, myjnię, pomieszczenia magazynowe czy narzędziownie.

Oczywiście w nowej siedzibie Zakładu Techniki oprócz napraw bieżących będą też prowadzone modernizacje i remonty kapitalne tramwajów, a także produkowane oraz regenerowane będą podzespoły taboru tramwajowego i autobusowego.

helenowek_176_web.jpg
helenowek_183_web.jpg
helenowek_225_web.jpg


W eksponowanym miejscu dawnych torowisk od strony ul. Zgierskiej zlokalizowana będzie historyczna przesuwnica tramwajowa (po przeniesieniu z istniejącego zakładu przy ul. Tramwajowej) z umieszczonym w niej starym tramwajem.

Zajezdnia Helenówek (znajdująca się obecnie przy Zgierskiej 256) powstała w 1922 r. jako zajezdnia czołowa Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Funkcjonowała do 2012 roku.