Aktualności

2015-07-13 15:27

Podsumowanie kampanii "Bądź czujny! Kieszonkowcy nie śpią!"


Artykuł archiwalny

W trosce o poprawę bezpieczeństwa, ale również w celach edukacyjnych MPK-Łódź wspólnie z łódzką Policją podjęło się organizacji kampanii „Stop kieszonkowcom”, która rozpoczęła się w październiku 2014 roku.

W jej trakcie zwracaliśmy uwagę pasażerów komunikacji miejskiej na podstawowe zasady związane z zachowywaniem bezpieczeństwa, uwzględniając kradzieże dokonywane przez kieszonkowców.

Nasze doświadczenie pokazuje, że często sami pasażerowie popełniają błędy, ułatwiając tym samym działanie złodziejom. Chcielibyśmy dzięki tej kampanii zwrócić uwagę Łodzian na podstawowe zasady i zachowania, które pomogą w uniknięciu przykrych w konsekwencjach sytuacji.



W ramach kampanii w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty, piktogramy, komunikaty głosowe oraz animacje, zwracające uwagę na zachowywanie bezpieczeństwa i dbanie o swoje portfele oraz telefony komórkowe – to one najczęściej padają łupem kieszonkowców. Dodatkowo w ciągu pierwszych dni kampanii, wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadziliśmy akcję w tramwajach polegającą na imitowaniu zachowań kieszonkowców. Pasażerowie, którzy potencjalnie mogliby stać się ofiarom złodziei, mogli znaleźć na swoich bagażach, niezabezpieczonych plecakach, niedopiętych torebkach specjalnie na ten cel przygotowane naklejki.

Nie daj szansy kieszonkowcom! Akcja Policji i MPK w Łodzi

Złodzieje kradną w sklepach, na targowiskach i w komunikacji miejskiej. Niczym specjalnym się nie wyróżniają. Wśród kieszonkowców są i mężczyźni i kobiety, młodzież i osoby dorosłe. Wyglądają jak każdy z nas. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe potrącenie czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy. Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest zapobieganie – zarówno w życiu codziennym jak i podczas trwających wakacji.

mpk_ulotka__2_.jpg
mpk_plakat_1.jpg
mpk_plakat_2.jpg


Policjanci zajmujący się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości pełnią służbę po cywilnemu, wtapiając się m.in. w tłum pasażerów. Czujnym okiem obserwują i wychwytują podejrzane zachowania. W autobusach i tramwajach MPK-Łódź obecne były ulotki, plakaty i komunikaty przypominające o podstawowych zasadach bezpiecznego podróżowania. Wszystko po to, aby stały się one niemalże bezwarunkowym odruchem. Zwracajmy uwagę na siebie ale i na innych pasażerów. Nie dajmy się okradać.

Przed rozpoczęciem kampanii w samej Łodzi w środkach komunikacji miejskiej dochodzi do około 700 kradzieży kieszonkowych. Przez trzy miesiące przed kampanią odnotowano około 250 tego typu zdarzeń. W podobnym okresie po rozpoczęciu kampanii ich liczba spadła do blisko 140 (a przypomnijmy, że był to czas Święta Zmarłych czy Bożego Narodzenia). Dodatkowo funkcjonariuszom Policji udało się złapać kilku grasujących w komunikacji miejskiej kieszonkowców. Aktualnie odnotowujemy powolny wzrost ilości kradzieży kieszonkowych – co może świadczyć o tym, że pasażerowie stali się mniej czujni, a złodzieje bardziej się uaktywnili i wykorzystują to.

Do kradzieży dochodzi najczęściej podczas wsiadania i wysiadania z zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Najbardziej newralgiczne są linie krzyżujące w samym centrum miasta.

Pamiętaj!

portfel_ulotka__siedzenie_.jpg


• portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach,
z których trudno jest coś wyjąć bez zwrócenia twojej uwagi • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
• gotówkę podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach,
• nie noś portfela i wartościowych rzeczy w reklamówkach, łatwo je przeciąć,
• torbę, saszetkę, plecak trzymaj przed sobą, zawsze zapięte,
• nie noś rzeczy wartościowych w zewnętrznych kieszeniach ubrania, tylnej kieszenie spodni,
• pamiętaj, że podróżując pod wpływem alkoholu łatwiej możesz stać się ofiara złodzieja,
• bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół Ciebie, obserwuj otoczenie,
• podróżując nie zasypiaj.

Gdy jesteś świadkiem usiłowania kradzieży kieszonkowej – nie bądź obojętny! Reaguj mając na względzie swoje bezpieczeństwo. Wszczynaj alarm lub dyskretnie powiadom odpowiednie służby.

Jeśli stałeś się ofiarom kieszonkowca natychmiast powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997.

Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie złodzieja. Pamiętaj, aby niezwłocznie zastrzec karty płatnicze i dokumenty.

PAMIĘTAJ, ŻE OD TWOJEGO ZACHOWANIA I CZUJNOŚCI ZALEŻY, CZY STANIESZ SIĘ KOLEJNĄ OFIARĄ KIESZONKOWCA!